Den třetí - okolí Cusca
Vyrážíme na aklimatizační procházku po ruinách v okolí Cusca. Sacsayhuyaman je první, kterou navštěvujeme - také největší. Manco Inca v ní odolával Pizarrovi celkem dlouho než musel uprchnout dále do hor, do Ollantaytambo. V průvodci Lonely Planet píšou, ze představuje hlavu pumy - tvar města Cusco. Uprostřed je velké prostranství, na kterém zrovna nacvičovali nějací spartakiádníci, pravděpodobně nějaký nadcházející svátek. Část je ruin je zavřená, protože archeologové nikdy nespí, ale dá se to vyfotit z dálky :-). Když už jsem u toho spánku, první noc v Cuscu se mi moc špatně usínalo, protože tělo zvyklé na hladině moře dýchat málo, při stavu blízkém spánku mu to, co nadýchalo, nestačilo a tak jsem se vždycky probudil s pocitem že mě někdo dusí. Tohle se opakovalo několikrát, než jsem se opravdu unavil a usnul.
Pro cestu k ruinám Qenko jsme použili koní - mnozí z nás si sedli poprvé, ale byla to pohoda. Koně byli zvyklí na turisty a věděli kam mají jít, takže odpadly problémy s navigací a řízením. Cestou z Qenko neplánovaně navštěvujeme další ruiny stranou naší cesty, ale asi to bylo neobvyklé protože suvenýristky tam byly taky. Puca Pucara a Tambo Macay byly trošku dál, ale byla to pěkná procházka. V Tambo Macay dokonce byla svatba - ne přímo obřad, ale novomanželé tam prolezli ruinami udělali pár fotek a zase odfrčeli vstříc růžové budoucnosti. Po cestě zpět do Cusca dáváme osvěžující pivko - Cusquena, název je divný ale je to lepší než spousta jiných břeček ve státech. V Cuscu už je skoro tma a první hospoda v zastrčené uličce, na kterou narážíme nás uspokojuje nejen dobrým jídlem, ale i záchodkem s prkénkem...
Pátráme po cestovce která by nám levně zařídila Inka Trail a Machu Picchu. Všechno je jinak ceny, podmínky .... Tři měsíce staré nařízení o tom, že není možno vyrazit bez průvodce, vstupy několikanásobně vyšší, co stálo 17 Sol teď stojí 50 USD. Máme "štěstí" a máme tůru za $140 s dopravou tam plus $50 na osobu a vstup na trail/Machu Picchu.
|